In the Palace of Art at Szczepański Square until the end of the week you can see an exhibition devoted to Witold Cęckiewicz, a famous Cracovian architect whose designs can be seen in many different places of Poland and Europe.
A poniżej - krótki spacer po Krakowie śladami architekta:
Zacznijmy przy Błoniach, byle szybko, póki jeszcze można tam zobaczyć Hotel Cracovia, jedną ze sztandarowych realizacji lat 60. Oddany do użytku w 1965 hotel gościł wiele sław aż do zamknięcia w czerwcu 2011, a w jego wnętrzach nakręcono też filmy. W Krakowie zasłynęła też otwarta w "Cracovii" duża kawiarnia, a przede wszystkim kremówki, które można było tam zamówić. Dalsze losy hotelu stoją pod znakiem zapytania. W styczniu wydano zgodę na jego wyburzenie, inwestor - spółka Echo Investments - planuje budowę w tym miejscu centrum handlowego, trwają pracę nad jej projektem, w czym bierze udział sam Cęckiewicz. Bardzo wielu Krakowian nie chce pogodzić się z wyburzeniem Cracovii, która na dobre wpisała się w krajobraz Błoń.
http://www.urbanity.pl/photos/59/81/55981.jpg |
Kilka kroków dalej - Kino Kijów, które od swojego otwarcia w 1967 stało się miejscem wielu festiwali i premier - w tym polskiej premiery "Listy Schindlera", tak bardzo związanej z Krakowem. Do dziś Kino proponuje wiele ciekawych wydarzeń, takie jak Sezon Operowy, w trakcie którego możemy oglądać transmisje z nowojorskiej opery na dużym ekranie.
http://www.kijow.pl/kijow/files/images/ck/13416026381340338857.jpg |
W Podgórzu najbardziej znanym projektem Cęckiewicza jest Pomnik Ofiar Faszyzmu z 1964 roku upamiętniający ofiary KL Płaszów. Ze względu na swoją formę - 5 osób, których ciała przecina głęboka bruzda - bywa on nazywany "pomnikiem wyrwanych serc".
Po tej samej stronie Wisły dziełem Cęckiewicza jest słynne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W latach 1997-1999 obok zabytkowego klasztoru, w którym mieszkała św. Faustyna Kowalska, propagatorka kultu Bożego Miłosierdzia, zbudowano wielką, dwupoziomową Bazylikę, wieżę widokową, Kaplicę Adoracji, Dom Duszpasterski, Aulę Jana Pawła II, zaplecze socjalne i handlowe. Obiekt przyciąga dziś pielgrzymów z całego świata, ale nie jest jedyną realizacją sakralną architekta...
http://www.grodzka.net.pl/media_n/krakow_lagiewniki.jpg |
... bo po drugiej stronie Krakowa, na osiedlu Dywizjonu 303 w Czyżynach wg projektu Cęckiewicza wybudowano w latach 1985-90 Kościół św. Brata Alberta. W Nowej Hucie dziełem Cęckiewicza jest też kościół na Wzgórzach Krzesławickich.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Church_of_StBrother_Albert,_os._Dywizjonu_303,_Krakow_Nowa_Huta.JPG |
Cęckiewicz brał też udział w tworzeniu Osiedla Mistrzejowice - pierwotnie zakładanego jako osiedle Czterech Pór Roku. Dziś na tym obszarze rzeczywiście dominują cztery osiedla - Piastów, Bohaterów Września, Oświecenia i Tysiąclecia. Innym osiedlem współautorstwa Cęckiewicza jest osiedle Podwawelskie - łącznie z jego nowymi elementami.
To oczywiście tylko przykłady. Cęckiewicz zajmował się też rzeźbą, rysunkiem, a nawet próbował swoich sił w poezji, której tematyka oscyluje wokół kwestii architektury i sztuki.
Poniżej kolejny niezrealizowany projekt - pomnik 750-lecia lokacji Krakowa, na Małym Rynku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz