Pogoda nie nastraja dziś do spacerów, w Krakowie zimno, ciemno, a do tego szaro - atakuje smog i zdrowiej zostać dziś w domu.
A najzdrowiej zostać w domu z książką :).
M.Czuma, L.Mazan, Tate, jedziemy do Krakowa!
Jeśli tytuł książki zaczerpnięto ze "Skrzypka na dachu", to wiedz, że będzie to dobra książka :). Czuma i Mazan odkrywają przed nami kolejne lata historii społeczności żydowskiej Krakowa - historii absolutnie ciekawej, ale trudnej. Wspólna egzystencja Polaków i Żydów w Krakowie nie była niestety wolna od konfliktów, nie tylko w latach bezpośrednio poprzedzających II wojnę. Ale nie o tym jest ta książka - jest w tej kronice wiele radości, są portrety wspaniałych Krakowian, opisy miejsc. Lektura obowiązkowa nie tylko dla przewodników.
Jej uzupełnieniem może być podręcznik „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki” Roberta Szuchty wydany przez warszawskie Muzeum Polin, dostępny online.
K.Gebert, Polski Alef-bet
Przepiękny album ze wspaniałymi fotografiami Anny i Krzysztofa Kobusów oraz objaśnieniami Konstantego Geberta. Zagadnienia dotyczące judaizmu w pigułce :). Dużo wiedzy i ogromna przyjemność obcowania z książką ładną.
J.Adamczewski, SOS dla Krakowa
Książka, która może wpędzić w depresję. Napisana w latach 70., a tak jakby wczoraj. Czytamy o problemach ze smogiem, zanieczyszczeniami, renowacją zabytków. Czytałam w czasie rekordowego smogu na początku listopada i miałam wrażenie, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Sprawdźcie sami.
A dla rozrywki polecam serię książek Mariusza Wollnego o Kacprze Ryksie. Być może byłam ostatnią osobą w Krakowie, która tych książek nie czytała, ale to się zmieniło :). Kryminał, przygoda plus duża dawka historii Krakowa - plotek z przeszłości, topografii, sztuki, życia codziennego, super!
A jeśli jednak chcecie wyjść z domu - otwarto już tegoroczną wystawę szopek w Muzeum Historycznym.