czwartek, 24 października 2013

Nowohucka biblioteczka.

Dziś ruszają 17. Targi Książki w Krakowie i z tej okazji prezentuję Wam moją nowohucką biblioteczkę. Notka prawie tylko po polsku, o większość z tych książek nie została w pełni przetłumaczona na angielski - poza "802 procent normy", która jest dwujęzyczna.

Today is the beginning of the 17. Cracow Book Fair and for the occasion I'm presenting my books about Nowa Huta. The note is almost only in polish as most of those books weren't translated into English except for "802 per cent of norm" which is bilingual.


Jak widać, brakuje tu typowego przewodnika po NH - polecam gorąco publikację p. Macieja Mieziana "Nowa Huta. Socjalistyczna w formie, fascynująca w treści" - dużo informacji, czyta się świetnie, jak dla mnie - najlepszy. 

As you can see, there isn't any typical guide book - I recommend the book by Maciej Miezian "Nowa Huta. Socialist in form, fascinating in content" - a lot of information, it reads well, for me - the best one.

Zaczynamy prezentację od wydawnictw Muzeum Historycznego.

Na pierwszy ogień - "Moja Nowa Huta. 1949-209. Wystawa Jubileuszowa". To katalog wystawy, która odbyła się w Muzeum z okazji 60-lecia dzielnicy. Przedstawia dzieje Nowej Huty zapisane opowieściami jej mieszkańców. To fascynująca podróż, w której historia Huty splata się z życiorysami poszczególnych ludzi.




"Nowa Przestrzeń. Modernizm w Nowej Hucie" ukazuje oblicze nowohuckiej architektury i designu w latach sześćdziesiątych. Możemy przyjrzeć się projektom nowych bloków i mieszkań, ale też elementom wystroju wnętrz. Arcyciekawe.



Jeszcze dwie płytki, czyli element nowoczesny w mojej biblioteczce. Pierwsza prezentuje nowohucką muzykę, druga współczesną architekturę kościelną. Materiał jest bardzo ciekawy, zwłaszcza pierwsza płytka nie do zaprezentowania w formie książkowej bez dodatku płyty, druga to tańszy zamiennik książki.


"802 procent normy. Pierwsze lata Nowej Huty" to album ukazujący zdjęcia dwóch genialnych fotografów - Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala. Każdemu zdjęciu towarzyszy krótki opis, co ułatwia nam przeniesienie się w odległe lata.

"802 per cent of norm. The first years of Nowa Huta" is an album showing the photos of two genial photographers - Henryk Makarewicz and Wiktor Pental. each photo is accompanied by a short commentary, which lets us travel to the ancient days.



"Alfabet nowohuckiego przedmieścia" Macieja Twaroga to książka, która jak żadna inna pozwala poczuć klimat podwórka lat osiemdziesiątych. Autor przedstawia tu miejsca, postaci i popkulturę, które otaczały go, kiedy dorastał i częściowo są z nim do teraz. Myślę, że "Alfabet..." pokazuje z jednej strony unikatowość podwórka w NH, a z drugiej pewnego rodzaju uniwersalność, po chyba każdy znajdzie tu coś wspólnego z podwórkiem, na którym dorastał. Plus za ilustracje Agaty Dębickiej ;).



"Kosę, czyli balladę kryminalną o Nowej Hucie" czyta się wspaniale. To humorystyczny kryminał, dzięki któremu łatwiej wyobrazimy sobie Hutę i jej mieszkańców lat 70. 




Co jeszcze?
O Hucie pisze się sporo, polecam jeszcze reportaże Renaty Radłowskiej i Katarzyny Kobylarczyk, Encyklopedię Nowej Huty.

Mam nadzieję, że na Targach znajdę jakieś uzupełnienie dla mojej zawsze za małej biblioteczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz