wtorek, 20 maja 2014

W Pałacu Sztuki.

Pałac Sztuki, świątynia artystów, wznosi się na Placu Szczepańskim. Jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, instytucji powstałej w 1854 roku po to, żeby wspierać artystów. Ten piękny secesyjny gmach został zaprojektowany przez jeszcze niezbyt dobrze znanego Franciszka Mączyńskiego, który inspirował się pawilonem wystawowym Secesji w Wiedniu. Miejsce pod budowę TPSP otrzymało w zamian za cykl Artura Grottgera "Lituania". 


Jako że Pałac jest świątynią, to i jego architektura nawiązuje do wzorów greckich. Budynek okala również fryz, zaprojektowany przez Jacka Malczewskiego. Przedstawia on zmienne losy życia artysty, symbolizowane przez dwa pochody - artystów szczęśliwych, spełnionych oraz tych, dla których droga przez Sztukę nie okazała się prosta. Na budynku umieszczono również popiersia zasłużonych artystów - Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Feliksa Księżarskiego, Marcelego Guyskiego, Juliusza Kossaka i Henryka Rodakowskiego.

W Pałacu odbywają się przeróżne wystawy. Obecnie największą przestrzeń poświęcono pracom Ryszarda Horowitza, od niedawna honorowego obywatela Krakowa. ta właśnie wystawa skłoniła mnie do odwiedzin Pałacu. Horowitz przeżył holocaust w Krakowie, ale pod koniec l. 50 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Uważany jest za pioniera efektów specjalnych w fotografii - dla mnie jego prace są bajkowe, nie z tego świata. 





Oprócz tej wystawy można też obejrzeć kolorowe witraże Stanisława Jakubczyka oraz prace artystów malujących nogami i ustami.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz